Конференция за инвестиции набра доста добра популярност за доста кратко време. Регистрация от този сайт https://conf.investpro.bg/ дава достъп до онлайн конференция, планирана да продължи 7 часа и 30 минути. 15 минути преди онлайн събитието - над 5 100 души са заявили желание да присъстват. Сред тях съм и аз, а в тази публикация ще водя в реално време своите записки и бележки от конференцията. Те ще бъдат пуснати без последваща редакция.
ПРОГРАМА
10:00 - 10:30
Откриване на конференцията
*Пряко излъчване в затворена facebook група
10:30 - 11:00
"Следващата рецесия – теория, практика и житейски реалии"
Доц. Красен Станчев - член на УС на Института за Пазарна Икономика
11:00 - 11:30
"5 индустрии на бъдещето, в които да инвестираме"
Георги Георгиев - Портфейлен мениджър @ Karoll
11:30 - 12:00
"Как се променя паричната система и какво означава това за парите ни"
Изп. Директор на Експертен Клуб за Икономика и Политика
12:00 - 12:45
"Инвестиционен анализ и циклично инвестиране"
Проф. Красимир Петров - икономист, специализиращ в бизнес цикли и финансови кризи
12:45 - 13:15
"Цикличност на пазара на недвижими имоти"
Христо Асенов - основател на Trinity Real Estate
13:15 - 14:15
Обедна почивка
14:15 - 14:45
"Как емоциите ни влияят върху успеха в инвестирането"
Стойне Василев - основател на SmartMoney и InvestPRO
14:45 - 15:15
"Перспективи пред златото и биткойна за 2021"
Благовест Белев - основател на Blockchain.bg
15:15 - 15:45
"Какво трябва да знаем преди да изберем имот в 2021"
Димитър Христов - Брокер в Yavlena
15:45 - 16:15
"Демократизация на Инвестициите - възможности и опасности"
Стойчо Недев - инвеститор, предприемач и основател на vivainvest.eu
16:15 - 16:45
"Чести грешки при инвестиране и спекулиране"
Бисер Манолов - инвеститор с 32 години опит на финансовите пазари
16:45 - 17:30
Q&A и Закриване
Започваме :) _
_______________________
Рецесия е когато аз фалирам. Депресия е когато вие фалирате.
Последната рецесия бе очакване от средата-края на 2018-та година. Бе сигурно, че ще настъпи,, но не се знаеше кога. Началото ѝ съвпадна с ковид-19. Обхват - 83 % от света.
Рецесии в България последните 34 години: 119 месеца. За същия период растежът у нас е 282 месеца.
Кой губи и кой печели от настоящата рецесия. Губят 960 хиляди самонаети. Губи гостоприемството (като сектор - спад около 50 процента), текстила (свиване, започнало от 2013 г.). Спад в строителството (частното надолу, държавното - нагоре). Печеливши - добивна промишленост, IT (10%), адвокатските услуги бележат ръст от 30 процента. 5 % ръст за фармацевтиката.
Безпрецедентни схеми от контра-рецесионни действия от страна на институциите в ЕС. Европейските субсидии не са безплатни, те съдържат рискове за бенефициентите си.
________________________
Европейски бог на парите - Субсидий
________________________
Георги Георгиев
Бързото развитие на интернет задава тренда в различни сектори. Законът на Мур и законът на Хуанг. 62% от световното население носи компютър с интернет в джоба си. Пандемията допълнително засили приложението на технологиите. Индустриите на бъдещето - блокчейн технологии, технологии, свързани с Big Data, всичко, свързано с AI. Как се развива всяка една иновация? След като възникне, инвеститорите фокусират вниманието си, следва някакво бедствие, което намалява интереса, следва универсализация, развитие в широк пазар, силен ръст, следва насищане (свръхконкуренция и работа на почти пълен капацитет), следва леко забавяне на растежа и завършва с т.нар. кеширане чрез сливане и придобиване, след като иновацията се е интегрирала напълно в икономиката.
Трендове на бъдещето. Тези сектори имат потенциал да постигнат средногодишен ръст от 30% в следващите 10 години:
- Изкуствен интелект
- Преход към зелена икономика
- Иновации в здравеопазването
- Интернет на нещата
- Електронната търговия
Изкуствен интелект - новата технологична революция ще започне с него. 35% CAGR до 2025 г. Все повече навлиза в ежедневието на обикновения човек. Приложение намира във всичко, особено там, където навиците могат да се изследват и там, където може да се увеличи нашия експириънс. Роботизация и автоматизация - те са част от AI. Ковид-19 е ускорител на тренда. Очакванията за роботизация за 2025-та г. са 2 пъти по-високи, отколкото бяха преди 2 години и половина. Китай планира да стане глобален лидер до 2025 г. във високо технологичното производство.
Енергийният преход - иновациите стават с подкрепата на държавата и особено с еврофондове. До 2050 г. се очаква делът на ВЕи да нарасне от 20% до 85%. Делът на електричеството до 2050 г. ще нарасне от 20 до 45%. Енергийната интензивност ще спадне с 2/3 до 2050 г.
Развитието на пандемията тласка иновациите в здравеопазването напред. Разходите за здравеопазване често се пропиляват, а технологиите могат да решат този проблем. През 2040 г. 15% от световното население ще бъде над 65 годишна възраст. Основни направления - геномика, прецизна медицина, медицинска техника и роботика, телемедицина (онлайн прегледите в Германия имат напредък от 2 до 29% за 2020г.), дигитално здравеопазване (чипове?), инвестиции в здравословен начин на живот (трендът съществува от 2000 година).
Интернет на нещата - IoT - индустрията съществува от нач. на 90-те години. Умни устройства. Прогнозите - пазарът ще нарастне главоломно - в момента е 250 млрд. долара, очаква се да достигне 740 млрд долара. 1/3 от устройствата в този пазар ще са в здравеопазването.
Електронна търговия - всеки купува онлайн, това ще се превърне в норма. Спестява време, удобно е, на по-добра цена е. Продажбите на дрехи се очаква да се удвои в след. 5 години. Пазари с голям потенциал - Азия и Африка, демографията тук е предпоставка за ръст.
Това са секторите, които могат да генерират най-голям ръст в следващите години. Инвестиции не в индивидуални компании (защото много трудно можем да уцелим кой е победителя), а във взаимни фондове и etf-и.
______________________
Стоян Панчев
Нов Бретън-Уудс. Днешната париччно-финансова система върви към фундаментална промяна. 2009 г. Сатоши Накамото стартира Bitcoin мрежата. Така се създава конкурент на настоящата финансова фиатна система. Тя е централизирана и не може да бъде управлявана от 1 човек. При биткойн - не могат да бъдат създадени нови биткойни, което предопределя развитието на мрежата. 2019 г. - facebook обявява своята дигитална валута (stablecoin) - Libra. 2020 г. - 80 % от централните банки в света разработват свои дигитални валути (CBDC). Тоест участват в заявката за форматиране на бъдещата финансова система.
Но защо? Какво налага смяна на сегаашната система? Къде е проблемът?
Живеем в система, в монетарна система, която според учебниците не трябва да съществува. Заплашително количество дълг. Става дума за публичен дълг, дълг на домакинства, дълг на компании и т н . Над нас е надвиснала дългова криза.
Нулеви и отрицателни лихви. $ 18,4 трлн. дълг с отрицателна възвръщаемост. Отрицателни лихвени проценти не е имало последните 4000 години в историята на човечеството. Защо изобщо имаме отрицателни лихви? Лихвените проценти са един от основните инструменти на централните банки. С натискането на лихвите надолу, те стимулират потреблението в икономиката. Има виждания, че колкото повече натискаш лихвените проценти надолу, толкова е по-малък ефектът от тази операция. Дори и отрицателните лихви не успяват да дръпнат потреблението напред. Така лихвените проценти спират да отразяват реалните времеви предпочитания и реалните пазарни условия. Възникват malinvestments. Има ефекти към потреблението на цялото общество - стимулира се потреблението, за сметка на спестяването. Големият проблем днес е къде хората да сложат парите си така, че да съхраняват стойност.
Ефектът от изкуствено ниските лихви. Колкото по-висока е лихвата на държавните (правителствени) облигации, толкова е по-малко доверието на инвеститорите към тях. Пример - Гърция.
Учебниците по икономика няма да са същите като преди 2008 година. Имаме сливане на фискална и парична политика. Това е като разделението на властите, за които всички сме чували. Това ще доведе до големи изкривявания в икономиката. ЦБ (централните банки) вече няма как да влияят върху икономиката. Изкуственото спасяване на Италия.
Количествени улеснения = печатане на пари. Паричното предлагане, паричната маса от 2007 г. расте. Само в последната година печатането е между 15и20%. Обикновено за година е около 5%, което също е много.
Много хора се обръщат към биткойн заради това непрекъснато печатане. 20 процента количествени улеснения - Това е създаване на инфлация!
Вече живеем с негативните ефекти от развитието на паричната система:
Хеликоптерни пари - чисто наливане на пари в системата. ($600/$2000 в USA на човек, европейски фонд, зелен преход).
Икономика на балоните - имотен, фондов, дългов, кредитен.
Скритата и репресираната инфлация - къде е, след като има такова парично предлагане, къде е скрита инфлацията? Съветският опит от 80-те години:скритата инфлация е съществувала в СССР, тъй като цените не могли да се увеличават, заради контрола, тази инфлация се изразила в дефицити. Изключително интересна тема. При нас има дефицити от добри активи.
Зомби компании/ правителства. Получават субсидии, не могат да покриват лихвите по кредитите си. Блумбърг има списък/лист с такива компании.
Няколко думи за България. Валутният борд е вид стейбълкойн или обратното? 2020 г. се случи нещо много интересно - поправката "Менда Стоянова" - премахването на съотношението лев/евро от ЗБНБ. Това е формула на отслабване на валутния борд. Ние сме на второ място по най-добро съотношение дълг/БВН в ЕС. Пред нас е само Естония. Това е директна функция на валутния борд, тъй като спира нашите политици да печатат пари. Валутния борд е една от най-добрите парични системи в света. ERM II разваля това.
Ние трябва да се информираме, да трупаме знания и да планираме бъдещето си. Трябва да знаем какво е бизнес цикъл, това влияе на всичко около нас - дали ще имаме работа, какви ще са пенсиите и т н. Как реагират пазарите на големите стопански събития? Ако знаеш теорията може да намериш връзката между тенденциите, политическите ходове и цени на активите.
______________________
Проф. Красимир Петров
Инвестиционен анализ. Състои се от 5 различни измерения:
- Фундаментален анализ - Анализ на стойността, дали акциите са надценени или подценени.
- Технически анализ - Разглеждаме графиката на цената в комбинация с други фактори и предвиждаме кога цената ще удари дъно, кога ще се покачи и т н.
- Портфейлен анализ - Какви са корелациите между различни видове активи. Как да конструираме портфейл, който да ни дава сравнително висока възвръщаемост при сравнително ниска лихва. Използване на диверсификация.
- Поведенчески анализ - Как хората гледат на инвестицията? Спекулират ли? Говори ли се по медии вече? Всички ли говорят за тази инвестиция - вероятно тя е надценена. Поведенческия анализ ни казва да инвестираме в неща, за които не се говори.
- Цикличен анализ - Какви са съответните цикли? Къде и кога инвестираме в цикъла - това е от решаващо значение.
- Акции
- Облигации
- Кеш-валути
- Недвижимости
- Стоки (Commodities)
- Макроикономически - БВП
- Кредитен - банков кредит (преди кризата банките даваха кредит на куци, кьораво и сакато; магаре да вържеш, ще вземе кредит)
- Инфлационен - дефлация (падащи цени на акции, стоки, имоти, облигации) , дисинфлация (вървене нагоре със затихващ темп), инфлация. Ако икономическата ситуация е дефлационна - едни активи са по-подходящи от други. Ако е инфлационна - други. В дни като днешния - трябва да избягваме кешът и да търсим активи, които ни носят добра доходност.
- Лихвен цикъл - растат или падат лихвите?
- Инвестиционен цикъл - дали финансовите активи са преобладаващо по-добри или реалните активи са по-добри? Облигации или Стоки?
- краткосрочни цикли - 3-6 седмици. Изисква сериозна подготовка. Не може да бъде уцелен ей така. 90 процента се провалят.
- средносрочни цикли - 3-6 месеца. Също е трудно за реализиране.
- дългосрочни цикли - 3-6 години.
- свръхдългосрочни цикли - 20-40 години
Всяка инвестиция се подчинява на закона на циклите. Когато смятаме печалбата - трябва да имаме предвид инфлацията. Не е достатъчно просто да се увеличават цифрите. Ако купиш близо до пика, може да чакаш 5-10-20 години, за да си върнеш парите и евентуално да излезеш на някаква печалба.
Златото е малко по-специален актив. В условията на криза се представя добре. В условия на растеж - не.
В инфлационен цикъл добри инвестиции са злато, нефт, сребро, а не особено добра инвестиция са валута, акции, облигации.
Чести инвеститорски грешки:
- Инвеститора чака, наблюдава как цената на акцията расте, изчаква да установи тенденция - например тесла.
- Наблюдава години наред, купува след като всички са купили.
- Чака да бъде сигурен, иска да се увери. Опитва се да играе на сигурно. Това е невъзможно. Нищо не е сигурно. Има очаквания, има работни хипотези, има предположения. Няма нищо сигурно.
- Гледат къде е цената, купуват в края на цикъла.
- Възстановяване - цените тръгват нагоре
- Експанзия - Бурен растеж,
- Свръхпредлагане, срив на цени и доходност
- Рецесия
- Да си определим инвестиционните цели
- Да изберем подходящя инвестиция
- Да определим кой посредник да използваме
- Да изберем от къде да я купим
- Да изберем кога да купим
- Страх
- Алчност
- оптимизъм
- вълнение
- трепет
- еуфория
- тревога
- отричане
- страх
- отчаяние
- паника
- капитулация
- безсилие
- депресия
- надежда
- облекчение
- оптимизъм
Няма коментари:
Публикуване на коментар