Search this blog

неделя, 28 януари 2018 г.

Топ 10 на местата в България с най-добър жизнен стандарт

Последните няколко години се оказаха благоприятни за българската икономика. Повиши се жизненият стандарт на населението, а и по всичко изглежда че тази тенденция ще се запази.

Най-честият индикатор за сравняване на благосъстоянието между различни региони - това е брутният вътрешен продукт на човек от населението. Той показва средната стойност на количеството произведени стоки и услуги от един човек в определен район. Статистиците го изчисляват като разделят брутния вътрешен продукт на даден регион на броя жители. Чрез брутния вътрешен продукт на човек от населението икономистите не рядко измерват стандарта на живот.

Именно по този показател ви представям топ 10 на местата в България, които са с с най-добър жизнен стандарт.

Данните са от Националния статистически институт (т.е. официални са) и могат да бъдат открити тук: http://www.nsi.bg/bg/content/2215/бвп-регионално-ниво . Отнасят се за 2016 година.


1
Град София
28 465 лв
2
Област Стара Загора
16 248 лв
3
Област София
13 203 лв
4
Област Варна
12 879 лв
5
Област Бургас
11 372 лв
6
Област Пловдив
11 222 лв
7
Област Габрово
11 152 лв
8
Област Русе
10 523 лв
9
Област Враца
9 579 лв
10
Област Търговище
8 867 лв

Това са най-благоприятните за живеене места в България. 

Средният БВП на човек от населението за цялата страна е 13 206 лв.  

Освен град София и област Стара Загора няма други райони, в които жизненият стандарт да е над средното за страната.  

Такава е статистиката. 

Как да разбереш дали се развиваш добре?

Принципно няма правилни и неправилни съвети - това, което е правилно за теб, може да е (и най-вероятно е) неправилно за друг. Правилността, най-общо казано, е нещо индивидуално и може би затова има толкова много книги, свързани с личностното развитие, което подозрително много наподобява масова психозна схема.

Има обаче неща, които са общовалидни по пътя на израстването на който и да е човек. Независимо от неговата националност, пол, раса, възраст, религиозни или сексуални предпочитания.

Независимо с какво си се захванал, ти вървиш в правилната посока, ако:
  • Имаш дългосрочни и краткосрочни планове и цели, които са достатъчно конкретни, за да бъдат осъществени. 
  • Осъзнаваш времето си като нещо лично твое и не позволяваш то да бъде изгубено напразно. 
  • Склонен си да се учиш. 
  • Спазваш добри навици като ранно лягане, здравословно хранене; често спортуваш, избягваш опияняващи продукти

Сходни публикации от този блог: 

Как да избегнем пропуснатите възможности

Няма как да не пропуснете възможности - каквито и да са те. Но има как да станете по-наблюдателни и да ограничите броя им до приемлив минимум.

Не пропускайте възможности заради липса на умения. Твърде често положените усилия са по-важни от притежаваните умения.  Когато положите усилия, уменията рано или късно сами ще дойдат - такава е природата ни. Никой не започва кариерата си като професионалист, а в следствие се изгражда като такъв.

Не пропускайте възможности заради ментални нагласи и емоционални състояния. Опитайте се разумно и с инструментите на елементарната логика да стигате до изводи и да постигате решения.

Грешните приоритети също могат да ви изиграят лоша шега. Бъдете наясно със себе си кое за вас е на първо място, кое на второ, на трето и кое изобщо е отпаднало от категоризацията ви.

Изкоренете вредните навици чрез самодисциплина и си изградете такива, които според вас ще ви донесат успех след време.

Срещайте се с хора, които споделят вашите ценности и имате сходен начин на мислене. Опитайте се да не си губите времето в срещи с хора, които не биха могли да ви бъдат полезни по какъвто и да е начин. Помнете, че времето ви е ограничен ресурс - не го губете с идиоти.

Бъдете в адекватно състояние и мислете за своите приоритети постоянно. Будете се с идеята за "приоритет номер 1" и заспивайте с нея.

Експериментирайте без да бъдете експериментатори. Това е като да приготвиш вечерята си сам, без да си готвач. Не е сложно, а изисква малко съсредоточеност и усилие.

Невъзможно е да пропуснете възможности, ако използвате новите компютърни технологии. (По тази точка виж допълнителна информация тук: Дигиталната пропаст и кои са нейните жертви).

Сходни публикации от този блог:

сряда, 24 януари 2018 г.

18 книги за вашите пари - download

Книгите, които съм подбрал, са на български език и се отнасят до теми като лични финанси, стартиране на бизнес, допълнителни доходи, спестяване, инвестиране, начин на мислене и др. Те са предоставени за свободен достъп в различни сайтове, но никъде досега не съм ги видял събрани на едно място.


Приятно четене:

  1. 18 идеи за допълнителен доход - Борил Богоев
  2. 93 работещи начина за спестяване - Klear
  3. Богат татко, беден татко - Робърт Кийосаки 
  4. Бяла книга на финансовата грамотност в България - „Инициатива за финансова грамотност“
  5. Даото на Уорън Бъфет - Мери Бъфет, Дейвид Кларк
  6. Как да инвестираме 1000 лева на капиталовите пазари - Александър Дяков
  7. Как да стартирам бизнес в България за под 5000 лева - Стойне Василев
  8. Как да харчим умело - БНП ПАРИБА Лични Финанси
  9. Кой ми взе сиренцето - Спенсър Джонсън
  10. Кратко ръководство за инвестиции в ETF - Стойне Василев
  11. Малка книга на милионера - Грант Кордон
  12. Мисли и забогатявай - Наполеон Хил
  13. Мъдростта на Стив Джобс за бизнеса - Алън Кен Томас
  14. Наръчник за стартиране на малък и среден бизнес
  15. От цел към реалност - Velizar V
  16. Ръководство за стартиране на малък бизнес в търговията - Стойне Василев
  17. Уроците на Джим Рон - Кайл Уилсън
  18. Финансовата грамотност - умението на 21 век - Стойне Василев

вторник, 23 януари 2018 г.

Предимството да започнеш сега

Колкото по-рано в живота си осъзнаете, че парите са важни, толкова по-скоро ще се радвате на тяхното изобилие.
Независимо на каква възраст сте - след време ще имате огромно предимство, ако сега:

 - Започнете да следите разходите си 
 - Започнете да спестявате
 - Започнете да инвестирате
 - Започнете да мислите за допълнителни доходи
 - Спрете да харчите парите си за глупости
 - Спрете да давата пари на заем на приятели
 - Спрете да живеете "за момента"

Започвайки да следите разходите си, вие виждате къде отиват парите ви. Много хора получават завидни заплати, но не знаят в какви посоки текът финансите им. Ще бъдете изненадани, когато видите обобщени данни на месечните или годишните разходи, които правите.

Спестяването е първото нещо, което трябва да направите и да изградите като навик. Започнете да спестявате по 10% от всеки лев, който получавате - дори и нищожна сума след време би се превърнала в цяло състояние. Автоматизирайте процеса - всички банки предлагат такава опция.

Инвестирайте някъде, където рискът да загубите е малък. По този начин вашите пари ще се увеличават сами. С достатъчно дълъг времеви хоризонт, инвестициите могат да ви направят милионери.

Ако започнете да получавате допълнителни доходи сега, това ще ви даде по-добра стартора позиция по пътя към забогатяването.

Пари за глупости... Всеки от нас някога е купувал неща, които в действителност не му трябват. И сме плащали за услуги, които също не ни трябват. За съжаление осъзнаваме твърде късно, че сме си хвърлили парите на вятъра. Нека когато купуваме нещо, да си зададем въпроса "Това нещо трябва ли ми наистина?".

Ваш приятел, колега или роднина се нуждае от известна сума пари за няколко седмици или месеци? Препратете го към най-близката кредитна институция. Помнете, че когато давате пари на заем на някого, вие не правите услуга нито на него, нито на себе си. Дръжте под ръка визитки на кредитни консултанти и ги връчвайте на всеки ваш близък, който поиска пари. Самият аз нито вземам, нито давам пари на заем - описал съм мнението си по този въпрос тук. Блогърът Мариян Йорданов посочва 11 причини да не даваме пари на заем - препоръчвам да ги прочетете.

Ако спрете да живеете за настоящия момент, има голяма вероятност оставащата част от живота ви да е пълноценна и изпълнена с щастливи моменти. Гледайте в перспективата на времето, мислете за следващите 10, 20, 50 години. Осмислете навиците си - премахнете вредните и си създайте полезни. По прогнозни данни на ООН през втората половина на настоящия век средната продължителност на човешкия живот в някои страни ще надхвърли 100 години. Ако в момента сте на 20 години, помислете какво ще правите в следващите 80. (Вижте също Yolo или грешката на – „живее се само веднъж“, като универсално оправдание).

Отложете изобилието днес, за да си осигурите спокоен и достоен живот след години.

Сходни публикации от този блог:

понеделник, 22 януари 2018 г.

Активен или пасивен?

Парите вървят основно в две посоки:

  •  От личната ти сметка в посока някъде другаде. Тоест харчиш ги
  •  От някъде(където и да е) в личната ти сметка. Тоест получаваш ги

Когато харчиш пари, ти създаваш разход.Когато получаваш пари, ти правиш приход, доход.
Не винаги обаче лично ти харчиш от твоите пари или пък получаваш пари - често се случва нещо друго да похарчва или да ти докарва финансови суми. Това нещо се нарича "собственост", защото е ваше и вие го притежавате. Тази ваша собственост може да бъде актив или пасив - в зависимост от това дали ви "донася" или харчи парите ви.

Ако дадено нещо персонално на вас ви докарва каквато и да е финансова сума - то е актив. Ако пък я взема от джоба ви - то е пасив. Може би си мислите, че от тази гледна точка е лесно да се различи активът от пасива, но грешите - понякога това е доста трудно начинание.

Да видим няколко примера:

Депозит в банкова институция. Всички знаем колко са ниски лихвите по банковите депозити към момента - 0,01 % (към 2018 г.). Но дори да станат 0,000001 % - все пак числото е положително и говорим за печалба, макар и да е минимална. Щом този депозит ви носи пари, дори и с толкова ниска стойност, значи вашият депозит е ваш актив. Например ако откриете депозит в банка със стойност 20 хил. €, то лихвата в края на годината/периода ще ви донесе печалба от 2 €. Това е нищожна печалба, но все пак печалба. Следователно говорим за актив. Но! Ако депозитът е съпътстван от такси (знаете прословутите такси за откриване, такси за закриване, такси за на баба им хвърчилото...) и тези такси са по-големи от печалбата ви (примерно 5 €) - значи говорим за пасив. Внимание! В този случай депозитът е пасив за вас, но не и за банката - за нея той е актив, защото ѝ носи определена сума.

Собствен бизнес. Тук нещата са прости. В деня на хрумване на идеята за собствен бизнес отваряте една екселска таблица, а защо не тефтер и започвате да записвате всички разходи, с които сте се обременили, за да развиете идеята и да реализирате проекта. В края на всеки 6 месеца записвайте на същото място и приходите. Ако те са с по-големи стойности от разходите, значи имате актив (т.е. сте на печалба), ако е обратното - честито, вие имате пасив, които харчи пари вместо вас! Междудругото при стартирането на собствен бизнес бих ви посъветвал тези изводи да ги правите след първата година, тоест в края на второто шестмесечие.

Недвижим имот. Панелно жилище, къща, гараж или земеделска земя - каквото и да имате като собственост, то ще е актив само ако ви носи пари и ще е пасив, ако взема от парите ви. Ако купите къща в голям български град на определена цена, отдадете я под наем и дай боже след 10 години да я продадете на по-висока цена (като печалбата покрива данъците, разноските по подържането на имота и, естествено, инфлацията) - вие имате не само актив, а и инвестиция! За съжаление обезлюдяването и отрицателният прираст на населението на страната ни рано или късно ще доведе до съвсем друг развой на ситуацията (единственият начин това да се избегне е или чудо откъм раждаемост, или трайно настаняване на хора от други страни - така наречените бежанци).

Китара? Имате китара, на която свирите в свободното си време петък или събота вечер - това е вашето хоби, да кажем. Да, обаче два пъти в годината ѝ късате струните и правите съответните разходи по възстановяването ѝ, тоест сумата от вашата банкова сметка намалява. (Внимание: в този и другите примери финансовите средства се разглеждат сами по себе си и не се смесват с емоции, чувства и привързаности към неща. Всеки сам преценява кое е приоритетно за него.) Така. Ако правите разни разходи, отнасящи се до хобито ви - съветвам ви да ги записвате в своя личен бюджет (Бюджетът е затова - да следите къде отива всяко едно евро и всеки един цент. Бъдете готови да се изненадате от това за какви неща давате зловещо големи суми!). Стремете се да гледате на нещата, които притежавате по линията актив-пасив единствено от финансова гледна точка. Макар да се чувствате добре, свирейки, китарата, която притежавате, е ваш пасив, защото изважда определена сума "Хикс" от банковата ви сметка. Китарата обаче може да бъде актив за уличния музикант в столичното метро, който благодарение на нея изкарва поне 50 € дневно.

Препоръчвам:
Актив или пасив - вие избирате! Аз отдавна избрах за себе си и съм доволен от своя избор.

Вижте също: 

неделя, 21 януари 2018 г.

Пари на заем

По-удобно е да поискаш пари на заем от приятел, вместо да поискаш от кредитна институция, банка или лихвар. Пожелавам на всеки да се обгради от хора, които винаги биха могли да му дадат пари в ситуациите, когато наистина се нуждае. Но най-добре е изобщо да не се стига до там да искате пари от когото и да е. Това е унизително за самите вас - казвам го, защото съм минал по този път и направих всичко по силите си, за да не се повтори.

Вземате ли пари на заем? 

"Ако искаш да узнаеш цената на парите, опитай се да вземеш на заем" - думи на Бенджамин Франклин. Бих ви посъветвал никога да не харчите пари, които нямате (освен ако не сте в критична ситуация, в която нямате друг избор). Изразходвайки сумата, която ви е отпусната като заем, вие крадете от бъдещето си. След време ще работите, за да върнете пари, които вече ги нямате; а освен това ще върнете и солидни лихви.

Давате ли пари на заем?

Разбере ли се, че имате пари и сте що-годе финансово стабилен човек, рано или късно при вас ще започнат да идват приятели и роднини, които ще ви искат пари на заем. Това е неизбежна и грозна ситуация, която показва невъзможността (и некадърността) на вашите близки да се справят добре с парите. Но такъв е животът...

Препоръчвам две публикации, отнасящи се до това защо не бива да давате пари на заем:

Ефектът на инфлацията

Инфлацията сама по себе си е обезценяване на парите ни.

Говорим за инфлация тогава, когато е налице общо увеличение на цените на стоките и услугите (на всички стоки и услуги, не само на отделни такива). Тя е естествен процес и няма нищо странно и плашещо в нея, дори напротив - в умерените граници от 1% до 3% е полезна за икономиката, защото насърчава потреблението.

Ако преди 10 години сме можели да си купим определен брой продукти/услуги на определена цена, то днес със същите пари можем да купим по-малко от тях. Или с други думи казано, ако имате едно евро в джоба си - след време ще купите по-малко с него, отколкото днес. В този смисъл инфлацията има отрицателен ефект върху нашите спестявания - тя представлява обезценяване на парите, намаляване на тяхната покупателна способност.

Ако държите спестяванията си в банкова сметка без никаква доходност и годишната инфлация е в рамките на нормалното - да кажем 3%, то след 10 години стойността на парите ви ще е намаляла с 30%. По този начин ако сте имали 10 000 евро в сметката си, след 10 години вие отново ще имате същата сума, но с нея ще може да купите с 30 % по-малко.

Това е и причината да търсите варианти, в които парите ви да носят доходност, която покрива инфлацията. Тоест ако инфлацията във вашата страна е 3 %, вие трябва да търсите доходност на парите си от 3 %, за да запазите стойността на спестяванията си и съответно да можете да си позволите след време закупуване на същите услуги и стоки, които бихте могли да си закупите днес. За тази цел е нужно да търсите подходящите финансови инструменти, които обаче не поставят под риск вашите спестявания.

И още нещо. Регулярно следете каква е инфлацията във вашия регион. Не липстват примери, в които инфлацията е хиляди проценти - това означава огромна загуба на финансови средства за вас. Не изисква кой знае какво усилие да се сдобиете с информацията, отнасяща се до инфлацията.

Един плашещ пример за чудовищна инфлация е от Венецуела. Инфлацията за 2017-та година в страната е 2616 % (виж тук). Не пожелавам на никого да живее в страна с такава инфлация. Ако все пак се случи и видите, че инфлацията тръгва нагоре, веднага прехвърлете спестяванията си в някоя стабилна валута.

Правителствата и държавните ръководители са длъжни да създават стаблина икономическа обстановка и да не допускат подобни пазарни катаклизми като този във Венецуела. Следете изказванията им - обърнете внимание на това, което споделят и на онова, което премълчават.

Ето подходящ пример за прозрачност и откритост не откъде да е, а от България :


събота, 20 януари 2018 г.

Подходящата професия?

Не е тайна, че има професии, които са по-високо платени от други, че има дейности, които са по-трудни за вършене и съответно се възнаграждават по-щедро.

Ако наистина държите на парите, вие ще намерите начин да разберете кои са тези професии. С едно просто проучване в google може лесно да разберете кои са професиите на бъдещето. Съществуват много специализирани издания, които следят отблизо случващото се на пазара на труда и често дават прогнозни анализи, които могат да ви бъдат полезни.

В днешното динамично време всички виждаме появата на какви ли не длъжности. Животът на хората по цял свят се променя с бързи темпове и това се отразява на така наречения трудов пазар. Професии като молекулярен диетолог, експерт по 3D принтиране, сити фермер и софтуерен архитект вече не учудват никого.

Ако сте в млада възраст - обърнете внимание на това каква дейност ще изберете да практикувате. Всъщност дори и да не сте първа младост, лесно можете да се преквалифицирате в определена област. Вижте какви са тенденциите в нейното развитие. Ако имате възможност, поговорете с някой, който я практикува от години. Попитайте го с колко % се е увеличила заплатата му от началото му досега и сравнете това с увеличението на средния доход в страната или града. Ако този процент е по-голям от процента на увеличение на средния доход за същия период от време - аз бих избрал въпросната професия. Образовайте се в областта, която искате да практикувате, започнете да работите някъде, където и да е. Дори заплащането да е прекалено ниско - не се притеснявайте от това, защото вие ще работите за опит, който ще придобиете. С времето опитът ви ще расте и ще ставате все по-добър в това, с което сте се захванали (вижте правилото на 10 000 часа). Естествено е, че и доходът ви ще расте - така е в условията на свободния пазар. Всъщност току що описах моя начин на избор на професионална реализация.

Съвет: Популярна е максимата "Изберете работа, която обичате, и няма да ви се налага да работите и един ден в живота си" . Намерете онази работа, която ви носи не само желания доход, но и лично удовлетворение. Важно е да се чувствате щастливи от това, което правите.

Откъде да започнете, ако сте начинаещ?

Ако сега започвате да се занимавате по-детайлно с парите си, то ето някои важни неща, които е нужно да знаете:

1. С какво разполагате? 
Това е от изключителна важност - знайте с каква сума разполагате. Това са парите, които можете да извадите на момента и да си купите нещо с тях, или иначе казано - вашата нетна стойност. Отговорът не бива да е "над хиляда" или "около 600 евро". Назовете конкретна сума - например 1024.76 евро. С оглед на тая сума определяте по-нататъшните си действия.

2. Какви са потоците? 
Следете приходите и разходите си, тоест откъде идват парите ви и къде отиват. Ако идват от няколко места - тоест ако вие имате някакви допълнителни доходи, работите на втора работа или получавате наем от жилище - наблюдавайте какви суми идват от различните ви дейности. Обърнете внимание и къде отиват паричните ви средства - колко от тях отделяте за данъци, за комунални услуги, за храна и т.н. По този начин ще добиете цялостен изглед на вашето финансово състояние.

3. Наблюдавайте всеки лев, всяко евро и всеки долар, който притежавате. 
Записвайте си всяка сума, която сте получили или похарчили. За целта можете да си изготвите екселска таблица (каквато съм си създал аз) или да ползвате някое от стотиците приложения за лични финанси. Особено популярни приложения - тук:

Макар да има толкова много приложения, свързани с управлението на персоналните пари, препоръчвам да ползвате Excel. Ако имате затруднения с програмата - изгледайте някой курс с обучителни видеа (особено добър такъв има в aula.bg и макар курсът да е платен, първите 20 урока са безплатни - те са достатъчни, за да добиете базовите познания, с които да управлявате парите си). 


4. Помнете правилото на 10-те процента
„Умният човек не вярва на всичко, което чуе, не казва всичко, кето знае, и не харчи всичко, което има.“ Това е една от онези поговорки, които ако успеете да разберете на по-млади години, ще си спестите доста главоболия в краткосрочен и дългосрочен план. 
Правилото на 10-те % означава да спестявате по 10% от парите, които получавате. Така ако получавате месечна заплата от 1000 лева, вие ще трябва да спестявате по 100 лева от тази заплата. Ако имате месечна заплата от 5000 лева, ще заделяте 500 лева. 
Обърнете внимание, че става дума за процент, а не за сума. Да спестят 10 % от получената заплата коства еднакво усилие и на този с 1000 лв месечен доход, и на този с 5000 лв такъв. 
Спазвайте това правило и сами ще видите резултатите след съвсем кратко време. 

петък, 19 януари 2018 г.

Социалните контакти и парите

В предишна публикация споменах нещата, които според мен са определящи за достойния живот на всеки един от нас. Едно от тези неща бяха социалните контакти. Колко са важни и как са свързани с личното ни благосъстояние - четете долу.

Много от вас може би са чували израза "не с пари, а с хора се живее". Макар да съществува вероятност това да е излязло от устата на някой по-беден човечец, не бива да подценяваме смисъла, криещ се зад тези думи.

Социалните контакти, комуникацията, общуването и добрите обноски с останалите хора са важна предпоставка за нашето собствено личностно и професионално развитие. Те са важни и с оглед на нашето чувство за удовлетвореност от живота. Играят и важна роля за сумата в банковата ни сметка, макар и понякога да не съзнаваме това.

В личната си практика имам пример, в който мой колега (по професия) успя да се възползва от добрите си отношения с мен и по този начин увеличи доходите си. Как ли? Просто му споменах, че във фирма "Х" се търсят служители; споменах му и трудовото възнаграждение, което беше по-високо от това, което той получаваше до момента. Не съм го питал дали има нужда от по-висока заплата, защото знаех, че иска да изкарва повече пари - просто го познавах. След кратко време колегата започна работа във въпросната фирма, а на втория месец - когато взе втората си заплата - получих благодарствено слово, което - признавам си - ме трогна.
Това е един малък пример за ползите от социалните контакти.

Комуникацията е важна, определено. Самият аз се стремя да се запознавам с много хора - с различни професии, от различни прослойки на обществото, с различни занимания, хобита и т.н (оказва се, че понякога хората са адски различни). Повярвайте ми - има какво да научите от всеки един, стига да е достатъчно адекватен да говори, както и вие да сте достатъчно адекватни не просто да слушате, а да чуете. От един милионер може да разберете какво да правите, за да натрупвате своя 1 милион. А от един просяк може да разберете какво не бива да правите. Във всеки отделен човек ще видите или прекрасен пример, или ужасно предупреждение - просто наблюдавайте!

Опитайте се да общувате с успешни хора, напреднали в своето финансово и личностно развитие. Наблюдавайте техните навици, чуйте ги как разсъждават и се опитайте да анализирате информацията. Не очаквайте някой да дойде и да ви прошепне в ухото стъпките към финансовата независимост - вие сами трябва да ги откриете.

Съвет: изключете клюките и битовизмите от любимите си теми за обсъждане. Така намалявате шанса да отвратите някого от себе си.

Внимавайте с парите

Ако искате да имате достоен живот, то трябва да знаете, че има няколко основни неща, с които трябва да сте внимателни и бдителни спрямо тях. Без да задълбочавам в темата ще ги изброя:

1. Здраве
2. Социални контакти
3. Пари
4. Знание
5. Цел

Тези 5-6 думи може би изчерпват и обобщават невероятната индустрия, свързана с личностното развитие - така агресивно тиражирана и рекламирана в последните десетилетия.

Макар да са изброени отделно, тези 5 фактора са свързани един с друг - допълват се и се предполагат помежду си.

Cash for you е блог, свързан основно с темата "пари", но тъй като парите сами по себе си са нищо, често ще срещнете и други отклонения, свързани с останалите елементи от т.нар. "достоен живот".

Защо парите са важни?

От няколко години започнах да обръщам по-специално внимание на парите. Бях чувал и чел, че "с пари не можеш да си купиш щастие", "с пари не можеш да си купиш здраве", "не всичко е пари, приятелю" и други банални фрази. Отначало се доверявах на тези фрази, но след време останах с впечатлението, че те са измислени или от бедни хора, или от самотни богаташи, или от лица, тотално незаинтересовани от парите.

С пари не можеш да си купиш здраве, това е наистина така. Просто защото в магазините не се предлага продукт "здраве". Но за да си здрав, трябва да водиш здравословен начин на живот. А здравословният начин на живот означава здравословна и разнообразна храна, здравословен 6-7-часов сън, здравословна работа и работно време, здравословна среда, тренировки и куп други неща, които малко или много са свързани с пари. Ако пък нещо се случи с вашето здраве и се налага да претърпите скъпоструваща животоспасяваща операция, тогава ще продължавате ли да подценявате ролята на парите във вашия живот? Сигурен съм, че отговорът е не.

Никъде не съм видял да се предлага и нещо като "щастие", което да можем да си купим с пари. Самото щастие е различно за всеки човек. Ако аз съм щастлив да практикувам хобитата си, то друг ще е щастлив да ходи на работа, трети ще е щастлив да има добри приятели и т.н. Щастието е вътрешно удовлетворение - крайно индивидуално явление.
Много хора изпитват щастие, когато посещават казина или участват в спортни залози. Не са малко и тези, които обичат да фотографират или пък да излизат с приятели. Ако се замислим - освен разходката в градския парк, няма почти никакво друго интересно занимание, което да не е обвързано с пари.

Парите са важен елемент от нашия живот. Цялото ни ежедневие е свързано с тях. В по-общ план може да се каже, че са навсякъде, Може би не всеки се замисля за това - както и за въздуха, който също е навсякъде около нас. Всъщност въздухът в последните няколко години влезе в новинарския дискурс и се обсъжда често - тук визирам замърсяването с фини прахови частици в страната ни, което ни подрежда на първо място по този показател в Европейския съюз. Хубаво е, че правителството предприе мерки за ограничаването му.
Но правителството не може да контролира какво да правите с парите си. Бъдете отговорни с тях.

сряда, 10 януари 2018 г.

Ресурси и информационни потоци

По-долу ще изброя източниците, от които се информирам за нещата, свързани с финансите.
Всеки може да отсее за себе си това, което сметне за излишно или необходимо.
Добре е да се знае, че връзките водят към различни сайтове и информационни потоци, някои от тях публикуват ежедневно, други са занемарени от години.


Въпреки това вярвам, че те наистина ще подобрят финансовата ви култура и състояние.

Приятно четене:

  1. http://smelonapred.com/
  2. http://smartmoney.bg/
  3. http://www.nsi.bg/bg/nsi_rss.xml
  4. http://www.portmoneto.com/
  5. http://www.pariteni.bg/
  6. http://kendov.com/
  7. http://lifeplan.bg/fd-blog
  8. https://www.investor.bg/
  9. http://enterprise.bg/
  10. http://www.disl-securities.com/blog
  11. http://dimitkoster.com/
  12. http://bogat.bg/
  13. https://www.bia-bg.com/
  14. https://horataparite.wordpress.com/
  15. http://invest.idzona.com/
  16. https://financebg.com/
  17. http://www.tbmagazine.net/rss.xml
  18. http://startirai.biz/
  19. http://ivandavidov.blog.bg/
  20. http://planetabiznes.com/
  21. http://kadebg.com/
  22. http://moitefinansi.com/
  23. http://www.moitepari.bg/
  24. http://www.capital.bg/rss/?rubrid=2272
  25. http://zaparite.blogspot.com/
  26. http://vladopanev.com/
  27. http://www.bnpparibas-pf.bg/
  28. http://karollcapital.bg/blog
  29. http://www.7financial.com/
  30. http://forumfinansi.com/
С помощта на сайтове като feedly.com, можете ежедневно да следите всяка нова публикация от тях; по този начин елиминирате шанса нещо да ви убегне.

След като се запознаете с публикуваното в горепосочените източници, вие вече няма да сте същите. И ако едва сега започвате да се занимавате с тази материя - моите поздравления! Очаква ви едно дългосрочно вълнуващо преживяване!


10⁶

10⁶ всъщност е един милион. Ако това число отговаря на броя притежавани от вас валутни единици, то вие сте милионери. Моята цел е да стана именно такъв. И в този блог ще ви покажа как ще я достигна.

Един милион валутни единици означава един милион усмихнати и прекрасни моменти.

Кой съм аз ли? Аз съм един обикновен човек, който започна от нулата и е тръгнал към седемцифреното число. Засега нямам намерение да разкривам биографични данни за себе си. Може би след време ще го направя.

Ако следвате цел, сходна на моята - cash for you е вашето място!