Search this blog

четвъртък, 26 декември 2019 г.

Най-доброто от cash for you за 2019

Най-доброто!

Към днешна дата cash for you се посещава най-активно от България, Украйна, Русия, Съединени щати, Франция, Германия, Белгия, Полша, Обединеното кралство.

С почти 20 000 посещения за своето почти 2-годишно съществуване, блогът се превърна в приятна дестинация за хора от различни социални групи.

Равносметката за 2019 година

2019 година е към края си.
Колкото и да е успешна, все пак не успяваме да догоним достатъчно бързо темпото на развитие на нашите приятели от по-северната част на континента.

Оказа се, че България не само че е с най-ниско фактическо индивидуално потребление сред страните от ЕС, но е и единствената, чиито граждани потребяват с над 40% по-малко от средния европеец. Това сочат данни на "Евростат", цитирани и анализирани от Елена Геловска в dnevnik.bg.

четвъртък, 29 август 2019 г.

Някои косвени характеристики, свързани с финансовия успех

Освен от стандартните неща, финансовият успех се определя и от някои косвени характеристики на отделния индивид - личностни и житейски. Например тези:


  • Психическа стабилност/устойчивост. 
  • Склонност към учене през целия живот. 
  • Липса на наследство и/или израстване в скромно семейство. 
  • Склонност към забавяне на удовлетворението. 
  • Склонност към това - да кажем "Не!" 

вторник, 4 юни 2019 г.

Изчисляване на лихва от P2P платформа

Това е моят начин за изчисляване на лихва от p2p инвестиране. Знаете, често в платформите се обявява една лихва, а в действителност нейната стойност е друга.
Ето как я изчислявам в Excel.

В първата клетка (А1) изписвам началната дата, от която съм започнал да инвестирам (формат на клетка - дата). Например 01.01.2019.
Във втората клетка (А2) изписвам началната сума (формат на клетка - валута). Например 1000 лв.
В третата клетка (А3) изписвам днешния ден - отново във формат дата, например 01.06.2019.
В четвъртата клетка (А4) изписвам размерът на сумата в p2p платформата към днешна дата, т.е. към дата 01.06.2019 той например е 1050 лв.

Фактически единствените клетки, които ще бъдат променяни от вас, са А3 и А4. Останалите изчисляват.

Дотук добре.

В А5 изчисляваме печалбата. Тоест А5=А4-А2. Формат на клетка - валута. В случая трябва да се появят едни 50 лева.
В А6 изчисляваме процент печалба. Тоест А6=А5/А2, като форматът на клетката трябва да е процент. В случая това е 5%.

четвъртък, 28 март 2019 г.

Спестяването на пари - един от сигурните пътища към финансова независимост.

Статистиките постоянно показват, че  по-голямата част от хората живеят месец за месец, което означава, че почти нямат спестявания. В днешно време едва ли един човек би оцелял в продължение на няколко месеца ако няма някакви доходи. Това означава, че постоянно зависим от заплата, правителствени програми, приятели, роднини и други подобни. Основната цел на спестяването е да се осигури много по-високо ниво на лична независимост и сигурност.

Нашата лична дисциплина на спестяване определя как се грижим за себе си и как правим планове не само за бъдещето си, но и за непредвидими събития, които често се случват и преобразяват живота ни. В никакъв случай не ви съветвам мигновено да започнете да практикувате агресивно увеличаване на паричните ви средства. Всъщност заделените средства биха могли да ни вдъхнат една допълнителна сигурност и да ни осигурят солидна основа, върху която да изградим своят план за финансова независимост.

Милионерът Красимир Дачев: Лесните пари си отиват бързо


събота, 16 март 2019 г.

Имате ли бюджет или това е тема табу за вас?

Много хора предпочитат да си затварят очите за темата за парите.
В най-добрия случай те виждат парите като стресиращи и мръсни, а в най-лошия - като зло. Но игнорирането на пари не работи, защото сметките не се плащат сами.

Създаването и определянето на бюджет ви дава структура и ред в живота. Той помага за изграждане на дисциплина и ви дава рамка, за да кажете „не“ на нещата, които не са в плана. 

Внимателно структурираният бюджет започва с идентифициране на вашите нужди, като наем, ипотека, вода, газ, електричество, автомобили, данъци и т.н. След като ги определите, върнете се  в началото и вижте къде можете да ги оптимизирате.

Какво е сложна лихва и как работи тя?

Откъс от книгата "Умни пари" на Стойне Василев. 

Няма да е истинска книга за лични финанси и инвестиране, ако не ти разкажа за сложната лихва. Тя е обявена от Албърт Айнщайн за 8-ото чудо на света и работи по следния начин: Ако имаш 1000 лева и ги инвестираш при 10% годишна доходност, след първата година ще имаш 1100 лева, нали? След втората ще имаш 1200 лева, а след 3 години - 1300, нали? Не бързай да казваш "Да", защото не е така. След втората година и самата лихва се олихвява и така ти ще имаш 1210 лева, а не 1200 лева.

четвъртък, 14 март 2019 г.

Дневната доза кафе, цигари и лотариен билет - колко струва това?

Колко струва в дългосрочен план дневната доза кафе, цигари и лотариен билет? Ето едни съвсем обикновени таблици, които смятат това:

неделя, 10 март 2019 г.

Пенсионирането

Голяма част от нас, когато сме млади и сме в разцвета на силите си не си даваме сметка, че част от нашата главна мисия е да оцелеем до пределна възраст. Нямаме ангажираност по природа и образование да мислим за етапа на пенсионирането 40 години преди да е започнало. С напредване на годините, респективно с наближаването на етапа на пенсиониране, ние все повече започваме да си задаваме въпроса:
Как ще живея с моята пенсия така, както съм живял до сега?

Ключови фактори при дългосрочното инвестиране

Какво различава дългосрочните инвеститори, когато става дума за ключовите фактори, които определят инвестиционния успех?

1.Различните времеви хоризонти?
2.Рискови апетити?
3.Институционални ограничения?

Различни за всеки инвеститор по степен на важност, те служат за уникална класация на ключовите фактори, които влияят върху инвестиционното му поведение и ефективност.
Това ще бъдат важните три въпроса за ключовите фактори, които ще измерват и определят инвестиционния успех за дългосрочните инвеститори през следващите десетилетия. Това също са въпросите, които ще провокират дебати и стратегиране за ключовите предизвикателства, пред които ще бъдат изправени през следващите десетилетия.  глобалните проблеми представляват голяма част от обяснителната сила сред факторите, които обясняват дългосрочните резултати на дадена компания. Следователно разбирането на тези глобални явления и навигирането им ще бъде от първостепенно значение за инвеститорите през 21-ви век.

Как изглежда вашият ден в няколко въпроса

Жилищното ви пространство е ”затрупано и объркано” или “просто и чисто”?

Пазиш ли неща (като дрехи), които вече не използваш?

Вашата среда улеснява ли емоциите, които постоянно искате да изпитате?

Дали вашата среда изтича или подобрява вашата енергия?

Имате ли ненужен дълг?

Знаете ли колко пари харчите всеки месец?

Знаете ли колко пари правите всеки месец?

Поведенчески финанси

Поведенческите финанси съчетават социалната и психологическата теория с финансовата теория като средство за разбиране, как движението на цените на пазарите на ценни книжа се извършва независимо от каквито и да било корпоративни действия.

Основни понятия, свързани с парите

Колкото по-отрано осъзнаете значението на тези понятия, толкова по-добре за вас самите.

Нетна стойност

Според Wikipedia нетна стойност е сумата на всички активи, които притежава една компания или човек, минус сумата на всички задължения. Тя се изчислява не за период, а към определен момент. Повече за нетната стойност можете да видите в тази статия: линк.

От заплата до заплата...Месечните бюджети май вече не работят

Автор: Стойне Василев - създател на сайта за лични финанси и собствен бизнес SmartMoney.bg и председател на УС на Българска асоциация на личните финансови консултанти (БАЛФК)

Наскоро проведох анкета, в която взеха участие над 850 души. Малко над 72% от отговорилите получават доходи над 1000 лева, но въпреки това не успяват да спестяват и се отдалечават от финансовите си цели. Сред една от основните причини за това е, че не ползват подходящи инструменти за следене и оптимизиране на разходите. В тази статия ще дам няколко алтернативи на традиционния месечен бюджет, който вече не е толкова полезен, както преди.

Защо традиционните месечни бюджети вече не работят?

За да говорим за едно и също нещо, а не да сравняваме ябълки и круши, е важно да уточним, че месечен отчет за приходите и разходите е документ, в който записваме колко сме получили и колко сме изхарчили през последния месец, т.е. той показва нашето минало. Бюджетът от друга страна е нашето желано бъдеще, т.е. как искаме да разпределим разходите ни така, че да заделим част от нашите приходи, а останалите да похарчим по възможно най-разумния начин.

Семейни финанси - съвети за начинаещи

Празниците отминаха и оставиха след себе си изтънели семейни бюджети. А напред все още са тежките зимни сметки и въпреки масовата реклама да ги покрием с бързи кредити, това е най-неразумният ход на домакинствата. Сега е моментът да планираме семейните разходи за годината по степен на важност.

вторник, 5 март 2019 г.

Защо трябва да спестяваме и инвестираме от ранна възраст

Автор на текста: Георги Вулджев, ЕКИП

В много от статиите и подкастите ни по темата говорим за най-важните правила и принципи в сферата на личните финанси и конкретно спестяването и инвестирането. За да сме полезни на максимално голяма част от вас, правилата, за които говорим обикновено са с универсален характер, тоест, важат с еднаква сила за всички хора, във всякакви обстоятелства. Обаче има една закономерност, която сме споменавали, но досега не сме разглеждали в дълбочина. И тя е, че е много важно спестяването и инвестирането да са процеси, които предприемаме от възможно най-ранна възраст. Младеж, който е започнал да спестява на 25 има огромно предимство пред човек, който е започнал да го прави на 45. Това предимство е времето. А в спестяването инвестирането времето е всичко.

Колкото по-рано започнете, толкова по-лесен ще е процесът на спестяване

Колкото по-рано започнете да спестявате, толкова по-малка част от вашия доход ще трябва да спестявате, за да натрупате достатъчно спестявания, които са способни да ви подсигурят добър стандарт на живот като пенсионер. Това е елементарна математика. Например, при фиксиран доход от 12000 лв. на година, ако започвайки на 25 годишна възраст спестявате по 3000 лв. от него на година (което се равнява на 25% от целия доход) до пенсионирането на 65 годишна възраст ще спестите общо 120 000 лв. Ако обаче започнете да спестявате на 35 години, то тогава до пенсионирането си ще успеете да спестите само 90 000 със същото ниво на спестяване всяка година. Ако искате да спестите същата сума, до трябва да вдигнете годишните си спестявания до 4000 лв., което е с около 33% повече.
По-просто казано – ако искате да спестявате по-малко, спестявайте от по-рано! Това може да звучи парадоксално, но не е. Когато започнете да спестявате от по-ранна възраст цялата сума на вашите спестявания е по-голяма, но делът от своя годишен доход, който трябва да заделяте всяка година е по-малък. В това се крие разковничето. Много по-лесно е да спестяваш по малко, но през продължителен период от време, отколкото повече през кратък период от време. Освен това е и по-продуктивно в дългосрочен план.

неделя, 24 февруари 2019 г.

Целта е да сме богати, не да изглеждаме като такива

Тънка подробност е, че съществува разлика между това - да бъдеш богат, и това - да изглеждаш като такъв. Повечето от хората се съсредоточават във второто: те се опитват да изглеждат като богати, често наистина изглеждат такива, но всъщност не са. Получава се нещо като обвивка, опаковка - доста лъскава, чиста и нова, но на заден план се усеща нещо, което гние и мирише. 

За да разбереш дали и ти си се подлъгал по тренда "лукс и пари" - обърни внимание за какво харчиш доходите си. Дори и да си със заплата от 500 лева - повярвай ми, това изобщо не пречи да си харчиш парите за глупости. Какво купуваш? - Неща, от които действително имаш нужда?... Или неща, които да впечатлят съседите, приятелите, последователите в социалните мрежи? 

Предплатени мобилни услуги?

Замисляли ли сте се каква сума давате на мобилния си оператор, за да използвате смартфона си за разговори и интернет? Ще ви кажа: на годишна база сумата със сигурност е минимум трицифрена (в лева). 

Нещо подобно на когнитивен дисонанс предизвиквам у всеки, на когото по една или друга причина споделя, че не използвам абонаментен план, а предплатени услуги. 

понеделник, 11 февруари 2019 г.

"Най-богатият човек във Вавилон" - подбрани цитати (част 1)

                      * * * * *                      
Парите са средство, чрез което се измерват успехите ни в този свят. 
                      * * * * *                      
Парите дават възможност да се радваме на най-хубавото, предлагано от света. 
                      * * * * *                      
Парите стигат на онези, които разбират елементарните закони, управляващи придобиването им. 
                      * * * * *                      
Днес парите се подчиняват на същите закони, които са ги управлявали преди шест хилядолетия, когато по улиците на Вавилон се движели тълпи от самостоятелни хора. 
                      * * * * *                      
Богатството на човека не е в кесията му. Знаеш ли какво ще стане с дебелата кесия, ако в нея непрекъснато не се пускат жълтици? На бърза ръка ще се изпразни. 

Неочаквано...Напротив! Очаквай!

(Написано на 5 февр. 2019г.)

Здравейте, приятели. 

С няколко изречения ще ви разкажа нещо набързо. 

Вчера отидох на работа и поздравих всички, както всеки друг ден. Но още докато поздравявах, забелязах, че един от колегите отсъства. На въпросът ми "Къде е?" - за да го поздравя - ми беше отговорено, че е в болницата. Малко след това разбрах, че е диагностициран с рак. 

вторник, 5 февруари 2019 г.

21 цитата в зелено

1. "Парите са като шесто чувство - и не можете да се възползвате от останалите пет без него." - William Somerset Maugham

2. „Парите, ако не ви донесат щастие, ще ви помогнат да бъдете нещастни в комфорт.” - Хелън Гърли Браун

3. „Парите са по-добри от бедността, макар и по финансови причини.“ - Уди Алън

4. „Парите не са най-важното нещо в света. Любовта е. За щастие обичам пари. ”- Джаки Мейсън

понеделник, 4 февруари 2019 г.

Съвети за управление на Личните Финанси от Сесгин Шефкетов

Сесгин Шефкетов, Дипломиран Финансов Консултант към ИДФК; MoneyPlan

1. Проследявайте Вашите приходи и разходи.

2. Внимавайте да не прекалявате с подаръците.

3. Обърнете внимание на ипотечните лихвени проценти - дори и след като сте си купили жилището. Хората, които не правят това, могат да пропуснат възможностите за рефинансиране, които биха могли да им спестят десетки хиляди парични средства през целия им живот.

4. Избягвайте да пазарувате импулсивно. Един от най-добрите начини да предотвратите това е да направите списък за пазаруване и след това да се придържате към него.

5. Отваряйте и проверявайте наличността по сметките си, когато ги захранвате от различни места. Проверявайте и сверявайте очакванията/   постъпленията.

четвъртък, 31 януари 2019 г.

Най-добрите финансови навици, които трябва да направите през 30-те си години

По-добре е да започнете от 20-те си години, но 30-те са все още ключов момент.

Не бъдете самодоволни

Малка част от хората, които в 20-те си години спестяват и инвестират усилено са в същата позиция когато са на 30 или 35 години. Повечето стават самодоволни и не продължават навиците си, свързани със спестовност, инвестиране и умерено консуматорство.

петък, 18 януари 2019 г.

Интервю със Стефан Шарлопов (юни 2016)

Шарлопов беше един от най-заможните хора в България. Журналистите често го наричаха българския Доналд Тръмп.

Пред Мария Йотова той говори без задръжки за парите, властта и дори подкупите.

Личните финанси - теория и практика (видео)



"Мисия: Рентиер" - полезни видеа от YouTube

Видео презентация на финансовия консултант Олег Григоров. Продължителност: 40 минути. Засягат се теми, свързани с управлението на личните финанси – инвестиционно, пенсионно, застрахователно, данъчно и наследствено планиране.




вторник, 15 януари 2019 г.

Три инвестиционни алтернативи на фалиралата пенсионна система

Георги Вулджев, ЕКИП


Както от ЕКИП многократно вече сме обяснявали, пенсионната система е фалирала. И ние предлагаме някои решения на този проблем. „Дотук добре“, казват си със сигурност поне някои от Вас, „но аз лично какво мога да направя по въпроса?“. „Как мога да се погрижа за своето финансово благосъстояние на старини в такава ситуация?“. Много важни и адекватни въпроси. Все пак дори да подкрепите нашата кампания за пенсионна реформа, това няма тук и сега да реши проблема и да подсигури Вашето финансово бъдеще. Затова в рамките на тази статия ще ви запозная с 3 инвестиционни алтернативи на задължителната пенсионна система, от които Вие можете да се възползвате, тук и сега, за да подсигурите своите старини.

събота, 12 януари 2019 г.

Как да разпознаете интелигентните хора?

Всички сте чували онзи израз - "попаднал на хора и станал човек" от популярната "Песен за човека".

За да бъдете успешни в което и да е начинание, е важно да се заобиколите с интелигентни хора. В противен случай - лесно е да се подхлъзнете и да поемете по път, който ще ви отведе в съвсем различна посока от първоначално поставената цел.

Как можете да идентифицирате интелигентни хора?

четвъртък, 10 януари 2019 г.

Запознайте се с FIRE

FIRE не е инвестиционен инструмент, нито платформа. Това е философия, идеология, движение.
Абревиатурата идва от Financial Independence, Retire Early (Финансова независимост, ранно пенсиониране). Както може би се досещате, основната идея на тази концепция е чрез упорито спестяване и инвестиране да бъде постигната финансова независимост и ранно пенсиониране.

вторник, 1 януари 2019 г.

Списък с добри навици и положителните им последствия

Има лоши навици, има и добри навици. В дългосрочен план и лошите, и добрите оказват огромно влияние върху нас. Нещо повече - навиците до голяма степен определят качеството на живота ни. Предлагам ви списък с добри навици (и положителните им последствия в скоби).

Къде е възможно да сбъркате?

Ако сте решили да подредите парите си по начин, който позволява тяхното увеличаване - вие сте поели по правилния път. Никой обаче не е застрахован от грешки. По този повод ви предлагам няколко съвета, свързани с отношението ви към парите:

Не допускайте тези грешки

В живота няма правилни и грешни неща. Няма правилни или грешни навици, стъпки или действия. Понятията "правилно" и "грешно" не съществуват сами по себе си. Те могат да присъстват в схеми и парадигми, но тогава значенията им се определят от определени зависимости.

Най-доброто от cash for you за 2018

През тази година в блога бяха публикувани почти 40 поста. Безспорно - най-посещаваната публикация е "18 книги за вашите пари - download", под която в коментарите добавих още книги, достъпни за изтегляне. Препоръчителни за прочит, тези ресурси са разнообразни, но има нещо, което ги свързва помежду им и това е стремежът към по-добро качество на живот.
Постът е достъпен за коментари, където всеки от вас може да добави заглавие на книга и евентуално линк за свободно изтегляне.